Mahkemeden babanın sistematik istismarına “kovuşturmaya yer yok” kararı

Mahkemeden babanın sistematik istismarına “kovuşturmaya yer yok” kararı

Mahkemeden babanın sistematik istismarına “kovuşturmaya yer yok” kararı

Çatalca’da bir kız çocuğunun babası ve ağabeyinin sistematik istismarına maruz kalmasına mahkeme, kovuşturmaya yer yok kararı verdi.

İstanbul’un Çatalca ilçesinde C.B. adında bir kız çocuğu yıllarca babasının ve engelli abisinin cinsel istismarına uğradı. Olayı öğrenen anne dava açtı ancak davadan sonuç çıkmadı. Başsavcılık ise olaya ilişkin dört kez “Kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.

Olay, 2015 yılında anne ile babanın boşanmaya karar vermesinin ardından başladı. Beş yaşındaki C.B.’nin velayeti annesi G.A.’ya, fiziksel ve zihinsel engeli bulunan abinin velayeti ise baba E.B.’ye verildi.

Boşanmanın ardından C.B., babası tarafından yıllarca cinsel istismara maruz kaldı. C.B.’nin ifadelerine göre; E.B., abisinin kendisine uyguladığı cinsel istismara göz yumdu. Daha sonra baba E.B.’nin de C.B.’ye cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.

C.B.’nin anlatması üzerine durumu öğrenen anne G.A. dava açtı. Dava sonuçsuz kaldı, C.B. babasıyla görüştürülmeye devam etti.

Odatv’den Furkan Albay’a konuşan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Avukatı Sanem Oğuz, C.B.’nin psikolog desteği aldığını ifade etti.

C.B.’nin daha sonra yaşadıklarını okulun rehberlik öğretmenine anlatması üzerine okul Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına baba E.B. aleyhinde suç duyurusunda bulundu. İfadesi alınan C.B. babasının kendisini defalarca istismar ettiğini beyan etti.

Çabalar sonucu uzaklaştırma kararı alındı ancak C.B.’nin okul servisinin şoförü, durum kendisine bildirilmiş olmasına rağmen, C.B.’yi babasıyla görüştürdü. Anne, kızının babası tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı, C.B.’nin beyanını esas almadı. Daha sonra ikinci kez ifadesi alınan C.B., iddiaya göre babası tarafından tehdit edildiği için ifadesini geri çekti.

Avukat Oğuz, Başsavcılığı küçük kızın videoda masumca babasını ne kadar sevdiğini söylemesini küçük kızın yaşadığı istismarları aslında yaşamamış olduğuna bir delil olarak algıladığını belirtti. Bunun üzerine savcılığın kararına itiraz edildi.

Üçüncü ifadesinde tekrar istismara uğradığını söyleyen C.B., bu kez aldığı tehditleri de anlattı. Beden muayenesinde ise “Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesi gerektiği” sonucu çıktı.

Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu ifadenin ÇİM raporunu beklemeden bir kez daha kovuşturmaya yer olmadığına kanaat getirdi…

bir yorum bırakın